Rok 2008; 2009; 2010; 2011; 2012; 2013; 2014

 

 

AKCJA ZIMA 2015 W ŚWIETLICY SOCJOTERAPEUTYCZNEJ PRZY MIEJSKIM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W HAJNÓWCE

 

Projekt "Akcja Zima 2015" jest cyklicznym projektem Hajnowskiego Stowarzyszenie "Sami Sobie" dofinansowywanym przez Burmistrza Miasta Hajnówka.

Jak co roku projekt skierowany był do dzieci z rodzin objętych opieką MOPS. Dzięki wsparciu finansowemu dzieci te mogły uczestniczyć w wyjeżdzie do Białegostoku oraz innych zajęciach organizowanych podczas ferii zimowych w świetlicy. Były to gry i zabawy integracyjne, świetlicowe, zajęcia plastyczne, wspólne czytanie wierszy i książek dla dzieci, zajęcia dotyczące profilaktyki alkoholowej oraz zajęcia edukacyjne m.in. dotyczące zachowań nieakceptowanych społecznie. Podczas wyjazdu 20 osobowa grupa dzieci obejrzała spektakl pt. "Karnawał zwierząt" w Białostockim Teatrze Lalek oraz bawiła się w Fikolandzie.

Podczas ferii spędzanych w świetlicy, każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie, rozwinąć swoje pasje i zainteresowania, spędzić miło czas.

Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Miasta Hajnówka za dofinansowanie naszego projektu.

Wychowawcy świetlicy

ZDJĘCIA


"Akcja Lato 2014 w Świetlicy Socjoterapeutycznej przy MOPS w Hajnówce"

 

Wakacje to bardzo dobry czas na poznawanie nowych miejsc, ludzi, rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Dzieci uczęszczające na zajęcia do Świetlicy miały to umożliwione. Udział w "Akcji Lato" na stale wpisał się do kalendarza placówki i Hajnowskiego Stowarzyszenia "Sami Sobie". Dzięki dofinansowaniu Burmistrza Miasta Hajnówka uczestnicy projektu wzieli udział w dwóch wyjazdach oraz zajęciach organizowanych w świetlicy (plastycznych - prowadzonych rożnymi technikami, edukacyjnych, sportowych, grach i zabawach).

W dniu 16.07.2014 20-osobowa grupa dzieci pod opieką opiekunów oraz przewodnika udała się na wycieczkę tzw. "Szlakiem przygranicznym". Wszystkich zachwyciło piękno naszego regionu, bogactwo przyrodnicze i kulturowe ziemi podlaskiej. Na trasie wycieczki znalazły się m.in.:

 • Orla - synagoga z 2 połowy XVII w. w stylu barokowym,

 • Grabarka - "prawosławna Częstochowa",

 • Mielnik - odkrywkowa kopalnia kredy, Góra Zamkowa z grodziskiem z XI wieku,

 • Niemirów - spacer wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i 40-metrowych skarp nadbużańskich,

 • Tokary - drewniany kościół w stylu góralskim,

 • Koterka - drewniana cerkiew z 1912r.,

 • Zubacze - drewniama cerkiew z 1798r..

Dodatkową atrakcją było ognisko z kiełbaskami i rejs katamaranem po Bugu. Wrażenia z wyjazdu na długo pozostaną w pamięci.

08.08.2014 uczestnicy projektu wyjechali do Jurajskiego Parku Dinozaurów w Jurowcach koło Białegostoku. Interesujące opowieści przewodnika, piękna pogoda i otoczenie wprawiły wszystkich w dobry humor. Szczególnie, że po zwiedzaniu Parku można bylo poszaleć w parku rozrywki. Autodrom, park linowy, karuzele, kolejki, zjeżdżalnie, trampoliny itp. to istny raj dla dzieci. Wyjazd był bardzo udany.

Wakacje pożegnaliśmy ze smutkiem, ale i nadzieją na udany nowy rok szkolny czego życzymy wszystkim uczniom.

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta Hajnówka za wsparcie naszych działań.

 

Wychowawcy w świetlicy

ZDJĘCIA

 


Projekt "Wiosna na wesoło"

 

    W okresie od marca do maja bieżącego roku Hajnowskie Stowarzyszenie "Sami Sobie" realizowało projekt pn. "Wiosna na wesoło". Został on dofinansowany przez Fundację Na Rzecz Rozwoju Wsi "Polska Wieś 2000" im. Macieja Rataja w ramach realizacji Programu wspomagającego rozwój lokalnych gmin: Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Narew, Narewka, Kleszczele realizowanego przez Centrum Wdrażania Projektów przy Białowieskim Parku Narodowym.

    Działaniami została objęta 20-osobowa grupa dzieci w wieku 7-11 lat. Pochodzą one z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej. Ze względu na niekorzystne warunki życia dzieci te mają ograniczony dostęp do takich dóbr kultury jak kino, teatr, udział w odpłatnych zajęciach rozwijających pasje i zainteresowania. Głównym celem projektu było stymulowanie aktywności dzieci w zakresie ich samorealizacji, integracji społecznej poprzez wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z małych miejscowości oraz zagospodarowanie ich czasu wolnego. Udział w zajęciach wartsztatowych i wyjazdach pozwolił im rozwijać swoje pasje i zainteresowania, sprawdzić swoje możliwości i umiejętności. Rozbudzenie zainteresowań kulturalnych miało na celu wyrobienie w dzieciach nawyku korzystania z oferty kulturalnej proponowanej przez odpowiednie ośrodki i instytucje. Dzięki działaniom zawartym w projekcie została powiększona i uatrakcyjniona oferta zajęć proponowanych w Świetlicy Socjoterapeutycznej MOPS w Hajnówce.

    Pierwszym działaniem realizowanym w projekcie był wyjazd do Białostockiego Teatru Lalek
w dniu 23 marca 2014r. Uczestnicy obejrzeli spektakl dla dzieci pt. "Słoń i kwiat" według opowiadań Briana Pattena w przekładzie Piotra Sommera. Jest to piękna opowieść o przyjaźni, spełnianiu marzeń, dziecięcym wyobrażeniu o dżungli i jej mieszkańcach. Kolorowy spektakl pełen humoru, zwrotów akcji, wizualizacji i niezapomnianej muzyki zapadł w pamięci młodym widzom. Długo nucili piosenki usłyszane w przedstawieniu. Po spektaklu uczestnicy udali się na wystawę Piwnica Lalek. Zbiór eksponatów, lalek wykorzystywanych podczas spektakli, fragmentów scenografii zachwycił wszystkich. Wystawa jedyna w swoim rodzaju - eksponatów można było dotykać, zaglądać w zakamarki, przymierzać maski, "ożywiać" marionetki. Spacer po labiryncie Piwnicy Lalek dostarczył wielu wrażeń młodym widzom. Na zakończenie uczestnicy wyjazdu udali się na posiłek do KFC, co było dla dzieci dodatkową atrakcją.

    28 marca b.r. w Świetlicy Socjoterapeutycznej MOPS w Hajnówce odbyły się warsztaty plastyczne z techniki poverpol. Jest to ciekawa technika polegająca na nasączaniu tkanin masą poverpol, która po wyschnięciu twardnieje. Pozwala to na wykonywanie z niej różnych form, rzeźb, figur, przedmiotow użytkowych. Poverpol jest całkowicie nieszkodliwy dla ludzi, zwierząt
i środowiska
. Warsztaty były prowadzone prze panią Wioletę Kulikowską-Płońską, certyfikowanego instruktora poverpol, specjalistę od rękodzieła artystycznego. Wzięły w nich udział dzieci uczestniczące w projekcie oraz ich rodzice, którzy pełnili funkcję wspomagającą i wspierającą dzieci w ich działaniach. Udział rodziców był dla dzieci bardzo ważny. Wspólnie mogli miło
i atrakcyjnie spędzić czas wolny, zacieśnić wiezi rodzinne oraz budować pozytywne relacje. Fantazja twórców nie miała granic. Ramki na zdjęcia wykonane podczas warsztatów były bardzo kolorowe, jedyne w swoim rodzaju, ozdobione wiosennymi kwiatami, muszelkami, koralikami itp.. Można je było podziwiać na wystawie zorganizowanej w Świetlicy. Dzieci przyprowadzały rodziców, dziadków, rodzeństwo, kolegów by pochwalić się swoimi pracami.
Po zakończeniu wystawy prace trafiły do właścicieli.

    W kwietniu odbył się cykl warsztatów tańca nowoczesnego hip-hop dla dzieci. Warsztaty prowadziła pani Maria Żukowska ze Studia Tańca Revolt w Bielsku Podlaskim. Wybór warsztatów podyktowany był prośbą uczestników świetlicy, w której nigdy nie było takich zajęć prowadzonych przez profesjonalnych trenerów. Pierwsze dwa spotkania odbyły się na sali konferencyjnej MOPS
w Hajnówce. Trzecie warsztaty odbyły się w w/w studiu tańca w Bielsku Podlaskim. Podczas zajęć dzieci uczyły sie podstawowych kroków hip-hopu, układów tanecznych, specyficznego sposobu poruszania się. W przerwach między poszczególnymi układami brały udział w rozmaitych zabawach muzycznych proponowanych przez instruktorkę. Każdy starał się jak mógł, wśród uczestników pojawiły się prawdziwe talenty taneczne. Najważniejsza jednak była dobra zabawa. Gratką był wyjazd do studia tańca, w którym po zakończeniu zajęć dzieci mogły obejrzeć występ grupy tanecznej Mini Revolt. Wszyscy byli zachwyceni talentem i umiejętnościami tancerek. Dzięki tym zajęciom dzieci miały możliwość nabycia umiejętności współpracy z grupą rowieśniczą i budowania pozytywnego obrazu samego siebie.

    Kolejnym działaniem realizowanym w ramach projektu był wyjazd do kina Helios w Białymstoku. Oferta kina 3D jest bardzo interesująca dla dzieci. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość obejrzenia jednej z najnowszych produkcji filmowych "Rio 2" w dobrej jakości obrazie i dźwięku. Przygody udomowionych Ar niebieskich i ich przyjaciół w dzikich lasach Amazonii wciągnęły młodą widownię. Dzieci były zachwycone filmem i tzw. "magią kina". Po posiłku w KFC pełne wrażeń wróciły do domu.

    23 maja w Świetlicy Socjoterapeutycznej MOPS odbyło się zakończenie projektu "Wiosna na wesoło". Wzięli w nim udział uczestnicy projektu oraz pani Barbara Wasiluk - dyrektor MOPS w Hajnówce i pani Barbara Przybyłowska - prezes Hajnowskiego Stowarzyszenia "Sami Sobie". Podczas spotkania zostały omówione działania realizowane w projekcie, ich cele oraz możliwości kontynuacji. Dzieci podzieliły sie wrażeniami z udziału w warsztatach i wyjazdach. Na pamiątkę udziału w projekcie otrzymały drobne upominki. Po słodkim poczęstunku przyszedł czas na gry
i zabawy dla dzieci. Czas spędzony na zabawach w świetlicy upłynął w miłej atmosferze.

    Projekt "Wiosna na wesoło" miał za zadanie wspieranie dzieci w rozwijaniu ich talentów, zainteresowań, zdolności i umiejętności poprzez wyrównywanie szans edukacyjnych i rozwojowych. Ogólny koszt projektu wynosi 5481,00 zł. Hajnowskie Stowarzyszenie "Sami Sobie" otrzymało na jego realizację dofinansowanie w wysokości 5206,95 zł z Centrum Wdrażania Projektów przy Białowieskim Parku Narodowym.

   Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację działań zawartych w projekcie.

 

Joanna Gubin

GALERIA

autorzy zdjęć:

Joanna Gubin

Katarzyna Janiuk

Barbara Przybyłowska

 


"Skrzat Titelitury" w Świetlicy Socjoterapeutycznej MOPS w Hajnówce

 

     27 maja w świetlicy odbyło się przedstawienie pt. "Skrzat Titelitury" oparte na baśni braci Grimm. Było ono wystawiane przez grupę artystyczną Studia Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii ART-RE z Krakowa. Na widowni zasiadły dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej MOPS, ich rodzeństwo oraz dzieci członków Hajnowskiego Stowarzyszenia Abstynentów i Rodzin Klubu Abstynentów "DĄB" wraz z rodzicami.

    Artyści zachwycili zgromadzoną widownię pięknymi strojami, scenografią i muzyką. Samo przedstawienie też było nietypowe, ponieważ widownia aktywnie w nim uczestniczyła. Dzieci były zapraszane na scenę, "podpowiadały" aktorom wpływając na przebieg przedstawienia. Opowieść o losach córki młynarza, który swoimi kłamstwami i przechwałkami wpędził ją w kłopoty bardzo podobała się dzieciom i dorosłym widzom. Wspólnie z aktorami widownia wysnuła morał z tej opowieści. Po zakończeniu przedstawienia można było poprzymierzać stroje, porozmawiać z aktorami o ich pracy i nie tylko. Były to niezapomniane i mile spędzone chwile.

Joanna Gubin - wychowawca

ZDJĘCIA Z PRZEDSTAWIENIA


 

AKCJA ZIMA 2014 W ŚWIETLICY SOCJOTERAPEUTYCZNEJ PRZY MIEJSKIM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W HAJNÓWCE

W drugim tygodniu tegorocznych ferii Hajnowskie Stowarzyszenie ,,Sami Sobieˮ realizowało projekt ,,Akcja Zima 2014 w Świetlicy Socjoterapeutycznej przy MOPS w Hajnówceˮ.

W świetlicy odbywały się zajęcia, które miały na celu zorganizowanie dzieciom czasu wolnego od nauki. Można było pograć w różnego rodzaju gry planszowe, bawić się, rysować. Nie zabrakło również zajęć edukacyjnych m.in. dotyczących zachowań nieakceptowanych społecznie oraz profilaktyki alkoholowej. Jednak największą atrakcją ferii okazała się wycieczka do Białegostoku. Uczestnicy wyjazdu obejrzeli w kinie Helios premierę bajki pt. ,,Piłkarzyki rozrabiająˮ w technologii 3D. Następnie przyszedł czas na aktywną zabawę w Fikolandzie. Dzień pełen atrakcji i wrażeń zakończył się obiadem w KFC.

Dzieci mogły miło i pożytecznie spędzić ten czas.

Jesteśmy wdzięczni Burmistrzowi Miasta Hajnówka za dofinansowanie naszej oferty.

 

 

Wychowawcy świetlicy

GALERIA


WAKACJE W ŚWIETLICY

 

Podopieczni Świetlicy Socjoterapeutycznej przy MOPS, którzy spędzali lato w mieście, nie mieli czasu na nudę. Placówka zapewniła dzieciom opiekę, zorganizowała czas wolny, a Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pokrył koszty obiadów dla dzieci. Codziennie w świetlicy odbywały się różnego rodzaju zajęcia. Dzieci miały możliwość rozwijać swoje pasje i zainteresowania, miło spędzić czas wraz z rówieśnikami. W świetlicy gościli również pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce oraz pracownicy Sanepidu. Pierwsi omawiali zasady bezpiecznego zachowania podczas wypoczynku letniego, ze szczególnym uwzględnieniem wypoczynku nad wodą. Drudzy przeprowadzili pogadankę na temat zasad prawidłowego odżywiania się.

Dzięki dofinansowaniu Burmistrza Miasta Hajnówka Hajnowskie Stowarzyszenie "Sami Sobie" realizowało projekt pod nazwą "Akcja Lato 2013 w Świetlicy Socjoterapeutycznej przy MOPS w Hajnówce". Pozyskane fundusze zostały przeznaczone na zakup artykułów potrzebnych do prowadzenia zajęć plastycznych, sportowych, edukacyjnych, profilaktycznych i innych zaplanowanych w ramach realizacji projektu. Dodatkową atrakcją był jednodniowy wyjazd do Warszawy dla podopiecznych świetlicy, ich rodzeństwa i wolontariuszy. Uczastnicy wycieczki wzieli udział w warsztatach pod nazwą "Jawajski teatr cieni" w Muzeum Azji i Pacyfiku – Galerii Azjatyckiej. Podczas tych zajęć dzieci poznały historię teatru cieni, jego symbolikę i sposób przedstawiania postaci. Samodzielnie wykonały papierowe lalki oraz spróbowały swoich sił przy tworzeniu przedstawienia w teatrze cieni. Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego. Spacer po tym niezwykłym miejscu bardzo spodobał się dzieciom. Mogły z bliska obserwować ginące gatunki zwierząt, zapoznać się z ich zwyczajami, sposobem żywienia, środowiskiem w jakim żyją. Dzień pełen wrażeń zakończył się posiłkiem w McDonald's. Wyjazd był bardzo udany.

30 sierpnia w świetlicy odbyła się impreza pt. "Pożegnanie wakacji". Były tańce, zabawy, malowanie twarzy i słodki poczęstunek. Uczestnicy złożyli sobie życzenia na nowy rok szkolny. Dzieci żegnające się ze świetlicą otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.

Mamy nadzieję, że przyszłoroczne wakacje będą równie udane.

 

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta Hajnówka za wsparcie naszych działań.

GALERIA

 

Wychowawcy w świetlicy


 

"Akcja Zima 2013 w Świetlicy Socjoterapeutycznej przy MOPS w Hajnówce"


   Jak co roku Hajnowskie Stowarzyszenie "Sami Sobie" realizowało projekt pod nazwą "Akcja Zima 2013 w Świetlicy Socjoterapeutycznej przy MOPS w Hajnówce" dofinansowany przez Burmistrza Miasta Hajnówka.

    Dzieci ze Świetlicy wzieły udział w jednodniowej wycieczce do Białegostoku. Pierwszym miejscem jakie odwiedziliśmy była Opera i Filharmonia Podlaska. Dzięki uprzejmości pracowników Opery mogliśmy zwiedzić piękny i nowoczesny gmach, przyjżeć się przygotowaniom do spektaklu, zwiedzić wystawę pt. "Instrumenty z duszą – niezwykłe harmonie i świat tradycji". Dzieci bardzo się cieszyły mogąc spróbować gry na starych harmoniach. Później udaliśmy się do Teatru Lalek na spektakl pt. "Nagi król". Historia oparta na baśniach Andersena spodobała się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Z głowami pełnymi wrażeń udaliśmy się do Fikolandu, a tam czekało na nas jeszcze więcej atrakcji. W przerwie zabaw odbyły się zajęcia pt. "Zabawy ze światłem, wodą i energią, czyli fizyka dla dzieci". Było bardzo ciekawie. Na koniec zjedliśmy obiad w McDonald'sie. Długo będziemy wspominać ten wyjazd.

   W Świetlicy też nie zabrakło atrakcji. Codziennie odbywały się inne zajęcia: plastyczne, ruchowe, zajęcia edukacyjne, gry i zabawy świetlicowe. Dzieci mogły rozwijać swoje zainteresowania i ciekawie spędzić czas wolny.

   Dziękujemy Burmistrzowi Miasta Hajnówka za dofinansowanie naszych działań.

ZDJĘCIA

Wychowawcy w świetlicy

 


ŚWIĄTECZNE PREZENTY

    W dniu 21.12.2012 r. w Świetlicy Socjoterapeutycznej MOPS w Hajnówce Pani Dyrektor Barbara Zdzisława Wasiluk złożyła dzieciom świąteczne życzenia i wręczyła paczki z podarunkami. W paczkach znalazły się słodycze, czapki, szaliki, rękawice, książki oraz zabawki. Wszystkie dzieci bardzo ucieszyły się z otrzymanych prezentów.

  Zakup artykułów składających się na paczki oraz dwóch zestawów komputerowych na potrzeby świetlicy był możliwy dzięki hojności darczyńców, firmie RGA International Reinsurance Company Limited  Sp. z o. o. Oddział w Polsce, z siedzibą w Warszawie. Łączna kwota na rzecz Hajnowskiego Stowarzyszenia „Sami Sobie” wyniosła 6000 zł.

 

   Serdecznie dziękujemy za tak ogromne wsparcie.

ZDJĘCIA

 


Wakacje w Świetlicy Socjoterapeutycznej przy MOPS w Hajnówce

 

    Okres wakacyjny już za nami. Letnie dni robią się coraz krótsze, a jesień zbliża się wielkimi krokami. Mimo to cząstka tego lata zostanie w sercach i pamięci dzieci uczęszczających do Świetlicy Socjoterapeutycznej przy MOPS w Hajnówce. Jak co roku Świetlica przygotowała im szereg atrakcji. Uczestnicy brali udział w różnorodnych zajęciach: plastycznych, ruchowych, grach i zabawach świetlicowych i nie tylko. Czas wolny spędzali na grach planszowych, zabawach, rysowaniu, oglądaniu bajek itp. Dzięki wsparciu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Hajnówce codziennie mogły zjeść ciepły posiłek.

  20 lipca dzieci ze Świetlicy oraz dzieci uczestniczące w projekcie „Razem Łatwiej” Hajnowskiego Stowarzyszenia „Sami Sobie” wzięły udział w grze plenerowej „Wakacje z detektywem”, zorganizowanej na OSiR-rze przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce wraz z Państwową Strażą Pożarną. Celem imprezy było propagowanie wśród dzieci i młodzieży bezpieczeństwa podczas wakacji. Uczestnicy próbowali swoich sił w takich konkurencjach jak: układanie numerów alarmowych ze znalezionych przedmiotów, bandażowanie rannego, reanimacja, slalom rowerowy, wzywanie pomocy przez telefon, „gaszenie” pożarów itp. Każdy mógł obejrzeć wóz policyjny i wóz strażacki. Na zakończenie tego emocjonującego dnia w Świetlicy odbyły się zajęcia plastyczne pt. „Bezpieczne wakacje”. Wykonane różnymi technikami prace wezmą udział w konkursie plastycznym pod tym samym tytułem.

   W dniu 6 sierpnia odbył się wyjazd do Białowieży w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacji Ekologicznej „Tropem Żubra” realizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów z Warszawy i Białowieski Park Narodowy. Uczestnicy wyjazdu obejrzeli prezentację multimedialną w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej BPN na temat żubrów, terytorium ich występowania, zwyczajów żywieniowych, ochrony gatunku itp. Każde dziecko dostało pamiątkę w postaci publikacji o Puszczy Białowieskiej i żubrach. Następnie wszyscy udali się do Rezerwatu Pokazowego Żubrów BPN, gdzie pani przewodnik opowiadała o zwierzętach zamieszkujących Puszcze Białowieską.

   W okresie wakacyjnym w Świetlicy był realizowany projekt Hajnowskiego Stowarzyszenia „Sami Sobie” pod nazwa „Akcja Lato 2012 w Świetlicy Socjoterapeutycznej przy MOPS w Hajnówce”. Celem projektu było umożliwienie dzieciom atrakcyjnego spędzania czasu wolnego i rozwój zainteresowań. Główną atrakcją projektu była wycieczka do Białegostoku i Jurowiec, która odbyła się 27.07.2012 r. Pierwszym punktem wyjazdu była wioska indiańska w Jurowcach. Dzieci korzystały m.in. z takich atrakcji jak: jazda konna, tor przeszkód, równoważnia, przeciąganie liny, strzelanie z łuku i z wiatrówki, pieczenie kiełbasek przy ognisku. Potem uczestnicy udali się na obiad do KFC oraz na seans filmowy 3D „Epoka Lodowcowa. Wędrówka kontynentów” w kinie Helios w Białymstoku.

   Kolejną atrakcją w/w projektu był cykl zajęć kulinarnych, które odbywały się w Świetlicy w lipcu i sierpniu. Podczas nich dzieci samodzielnie przygotowywały różnorodne potrawy takie jak: sałatka z wędzonym kurczakiem, deser owocowy z bitą śmietaną, kolorowe kanapki, ciasteczka kukurydziane z bakaliami. Na koniec zajęć wszyscy wspólnie degustowali przygotowane pyszności.

   31 sierpnia w Świetlicy zorganizowana została impreza pt. „Pożegnanie wakacji”. Było malowanie twarzy, gry i zabawy taneczne, loteria fantowa. Uczestnicy imprezy wymyślili nawet wspólny układ taneczny, który sprawił im dużo radości. Impreza zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

   Realizacja działań zawartych w projekcie była możliwa dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Hajnówka za co serdecznie dziękujemy.

GALERIA ZDJĘĆ

Wychowawcy świetlicy


AKCJA ZIMA 2012 W ŚWIETLICY SOCJOTERAPEUTYCZNEJ PRZY MIEJSKIM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W HAJNÓWCE”.

 

      Ferie zimowe w Świetlicy Socjoterapeutycznej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Hajnówce były niezwykle interesujące. Dzięki dotacji Urzędu Miasta Hajnówka dzieci oraz młodzież z Klubu Wolontariusza „Pomagamy Razem” wzięły udział w jednodniowej wycieczce do Białegostoku. W programie wycieczki znalazły się następujące atrakcje: spektakl pt. „Królowa Śniegu” w Białostockim Teatrze Lalek, zabawy w Fikolandzie zakończone zajęciami edukacyjnymi „Świat robotów” oraz obiad w KFC.

      W czasie ferii zimowych dzieci brały udział w zajęciach profilaktycznych, plastycznych, ruchowych, jak również w grach i zabawach świetlicowych. Na zakończenie ferii w świetlicy odbyła się dyskoteka. Uczestnicy imprezy mogli zaprezentować swoje umiejętności taneczne podczas licznych zabaw i konkursów.

     Serdecznie dziękujemy Urzędowi Miasta Hajnówka za dofinansowanie naszej oferty.

GALERIA ZDJĘĆ

Wychowawcy świetlicy

 

 

 


 

WAKACJE W ŚWIETLICY

Tegoroczne wakacje minęły bardzo szybko. Nie zdążyliśmy się nacieszyć słoneczną pogodą, a tu już zabrzmiał szkolny dzwonek. Mimo to idziemy do szkoły z uśmiechem na ustach i głową pełną wrażeń. A nasze wakacje wyglądały tak…

 

Jeszcze w roku szkolnym, przygotowywaliśmy podczas zajęć prace plastyczne, które wystawiliśmy na „Jarmarku Żubra”. Nasi wolontariusze przygotowali kolorowe stoisko, na którym największym zainteresowaniem cieszył się świetlicowy smok Bazyli. Ponadto wystawiliśmy takie przedmioty jak: słoiki zdobione metodą de’coupage, korale z wełny, filcowe serca i kwiaty, maski, breloczki, i wiele innych unikalnych prac. Już myślimy o następnym kiermaszu.

W świetlicy czekało na nas mnóstwo atrakcji. Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie. Podczas zajęć plastycznych wykorzystywaliśmy różne techniki plastyczne. Część prac ozdobiła pomieszczenia świetlicy tworząc mini galerie, inne posłużyły jako dekoracje okien czy donic z kwiatami. Miłośnicy zabaw ruchowych próbowali swych sił podczas zajęć sportowych organizowanych na placu przy świetlicy. Graliśmy w piłkę nożną, koszykówkę, „Zbijaka”, berka itp. Raz w tygodniu chodziliśmy na pływalnię, a jak pogoda dopisywała bawiliśmy się na placu zabaw i w Skate Parku. W deszczowe dni, ale nie tylko, graliśmy w mnóstwo gier planszowych i zabaw świetlicowych, układaliśmy puzzle, robiliśmy teatrzyki i wiele innych ciekawych rzeczy.

14 lipca odwiedziły nas stażystki z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce w ramach akcji pt. „Bezpieczne wakacje”. Na zajęciach dowiedzieliśmy się jak należy zachowywać się podczas wypoczynku, co robić gdy zaczepia nas nieznajomy, jak bronić się przed atakiem psa. Przypomnieliśmy sobie numery telefonów alarmowych. Na pamiątkę tego spotkania otrzymaliśmy odblaski i drobne upominki związane z akcją. Abyśmy nie zapomnieli o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji i w roku szkolnym, panie z Policji odwiedziły nas ponownie w sierpniu. Znaliśmy już odpowiedzi na wszystkie pytania czym wprawiliśmy w zdumienie naszych gości.

Także w sierpniu w świetlicy odbyło się spotkanie z panią Zenaidą Barduszko z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną dotyczącą chorób przenoszonych przez kleszcze, rozmawialiśmy o szkodliwości nikotyny i innych używek. Przypomnieliśmy sobie o podstawowych zasadach higieny osobistej i chorobach tzw. „brudnych rąk”.

W ramach realizacji projektu „Akcja Lato 2011”, dzięki dotacji Urzędu Miasta Hajnówka, byliśmy na dwóch jednodniowych wycieczkach. Wyjeżdżaliśmy do Białowieży oraz do Białegostoku i Jurowiec. W Białowieży zwiedziliśmy Muzeum Przyrodniczo-Leśne, spacerowaliśmy po Parku Pałacowym, odwiedziliśmy Rezerwat Pokazowy Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego. Poznaliśmy gatunki zwierząt zamieszkujące Puszczę Białowieską i ich zwyczaje, mogliśmy przyjrzeć się im na żywo. Główną atrakcją kolejnej wycieczki było zwiedzanie Jurajskiego Parku Dinozaurów w Jurowcach. Na chwilę przenieśliśmy się wiele milionów lat wstecz. Przewodnik opowiedział nam o poszczególnych dinozaurach, czasach, w których żyły, ich zwyczajach żywieniowych i nie tylko. Niektóre prehistoryczne gady świetnie pozowały do zdjęć. Na koniec naszego pobytu w Jurowcach mogliśmy odprężyć się korzystając z atrakcji na placu zabaw. Następnie udaliśmy się do kina Helios w Białymstoku na film „Auta 2” w wersji 3D. Film bardzo nam się podobał a efekty 3D budziły nie lada emocje. Na zakończenie naszej wycieczki odwiedziliśmy McDonald’s, w którym zjedliśmy pyszny posiłek. Do domu wracaliśmy z nadzieją, że kiedyś jeszcze to powtórzymy.

W ostatni dzień wakacji w świetlicy zorganizowaliśmy imprezę. Były tańce, malowanie balonów, konkursy, zabawy itp. Chętni mogli pomalować sobie twarze w różne wzory. Uczestnicy, którzy żegnali się ze świetlicą otrzymali pamiątkowe dyplomy. Było dużo uśmiechów i wzruszeń.

 

Będzie co wspominać…

Wychowawcy świetlicy

GALERIA ZDJĘĆFERIE W ŚWIETLICY SOCJOTERAPEUTYCZNEJ PRZY MOPS W HAJNÓWCE.

 

Podczas ferii zimowych dzieciom uczęszczającym do Świetlicy Socjoterapeutycznej przy MOPS nie brakowało atrakcji.

W pierwszym tygodniu ferii podopieczni świetlicy wybrali się na bal choinkowy, organizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Hajnowskim Domu Kultury. Tańce, konkursy i atmosfera balu wprawiła uczestników w karnawałowy nastrój.

Największą atrakcją ferii zimowych był wyjazd do Białegostoku. Wzięła w nim udział 23-osobowa grupa dzieci ze świetlicy, wolontariuszy z Klubu Wolontariusza „Pomagamy Razem” i opiekunów. Organizatorem było Hajnowskie Stowarzyszenie „Sami Sobie”. Uczestnicy wycieczki obejrzeli spektakl pt. „Mały tygrys Pietrek” w Białostockim Teatrze Lalek. Historia strachliwego tygryska poruszyła małych widzów. Wraz z nim przeżywali przygody w poszukiwaniu odwagi, poznawali zagrożenia i różnorodność ludzkich charakterów. Dzieci mocno kibicowały tygryskowi, który z miłości do matki gotów był pokonać wszelkie trudności i własne słabości by ją uratować.

Dużą radość dzieciom sprawiła wizyta w Fikolandzie. Zjeżdżalnie, labirynty, basen z kulkami i inne atrakcje zapewniły im dobrą zabawę i mnóstwo ruchu. Dzień pełen wrażeń zakończył się obiadem w Mc Donald’s.

Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Hajnówka.

W trakcie ferii w Świetlicy odbywały się różne zajęcia m.in. plastyczne, ruchowe oraz gry i zabawy. Prace wykonane przez dzieci ozdobiły świetlicę. Wychowawcy przeprowadzili zajęcia dotyczące profilaktyki uzależnień. Dzieci poznały podstawowe informacje na temat szkodliwości i konsekwencji zażywania alkoholu oraz procesu uzależnienia.

Podopieczni Świetlicy Socjoterapeutycznej miło wspominają beztroski czas ferii zimowych i już czekają na następne.

GALERIA ZDJĘĆ

Wychowawcy świetlicy.


 

ANDRZEJKI

 

Wieczór andrzejkowy”

 

Świeca marszczy złoty nos.

Z każdej strony kapie wosk.

Cienie tłoczą się co krok,

już w pokoju straszy tłok!

Cienie tu i cienie tam -

pewnie przyszły wróżyć nam.

Już się pchają na firanki

cienie - czarne wycinanki.

Już rozsiadły się po ścianach:

czarny zamek, czarna brama.

I już skrzypią na tapecie

czarne koła przy karecie.

Czarny paź przed bramą staje,

czarną różę nam podaje

Kto ją weźmie? Ja czy ty?

Komu z nas się spełnią sny?

Dorota Gellner

 

30 listopada w Świetlicy odbył się wieczór wróżb andrzejkowych. Dzieci wysłuchały pogadanki na temat zwyczajów i tradycji andrzejkowych. Następnie wszyscy zgromadzili się wokół stołów i zaczęła się zabawa.


Wśród wróżb, które dzieci miały okazję poznać były:

 • „Stożki” – wróżby dot. najbliższego nastroju uczestników oraz określenie ich charakteru;

 • „Zaczarowana butelka” – wróżba dot. przyszłego życia;

 • „Magiczne liczby” – odczytywanie symboliki cyfr z daty urodzin;

 • Wychodzenie butów za próg;

 • „Serce” – wróżba dot. przyszłej miłości;

 • Lanie wosku;

 • Wróżba z użyciem kostek do gry – poznanie najbliższej przyszłości.


Każde z dzieci mogło dowiedzieć się czegoś o sobie, o swoich uczuciach, o przyszłości. Oczywiście wszystkie wróżby były potraktowane z przymrużeniem oka, a humoru uczestnikom nie brakowało.

Andrzejkowy wieczór zakończył się słodkim poczęstunkiem. Dzieci wymieniały się wrażeniami i pomysłami na przyszłoroczne Andrzejki w Świetlicy.

ZDJĘCIA


 

HALLOWEEN

 

W ŚWIETLICY SOCJOTERAPEUTYCZNEJ PRZY MOPS.

 

 

 

28 października świetlica zamieniła się w Dom Strachów. Przy suficie latały nietoperze, po ścianach wspinały się włochate pająki, a w ciemnych zakamarkach czaiły się straszydła i duchy. W tej mrocznej atmosferze dzieci ze świetlicy bawiły się na halloween’owym balu. Przez cały tydzień trwały przygotowania do tego wyjątkowego wieczoru.

Przed balem dzieci pomalowały twarze by upodobnić się do wampirów, czarownic, duchów, straszydeł itp. Mile widziane były też przebrania. Najpierw dzieci wysłuchały opowieści o Halloween, o jego pochodzeniu, tradycjach i zwyczajach, a później zaczęła się zabawa. Było malowanie potworów na balonach, tańce, zawody w zawijaniu mumii itp. Uczestnikom najbardziej podobała się zabawa w szukanie żelkowych robali, które można było od razu zjeść. Pod koniec balu odbył się konkurs na najstraszniejsze maski, które dzieci wykonały podczas zajęć świetlicowych. Zdecydowaną większością głosów wygrała Ola i została nagrodzona gromkimi brawami. Po skończonej zabawie wszystkie dzieci udały się na słodki poczęstunek, podczas którego mogły podzielić się wrażeniami.

Było straaaaasznie fajnie.

GALERIA ZDJĘĆ

Wychowawcy świetlicy


 

WAKACJE W ŚWIETLICY SOCJOTERAPEUTYCZNEJ

PRZY MOPS W HAJNÓWCE


    Dzieci uczęszczające do Świetlicy Socjoterapeutycznej przy MOPS atrakcyjnie spędziły wakacje. Rozmaite zajęcia prowadzone przez wychowawców sprawiły, że dzieci chętnie uczęszczały do świetlicy. Każdy znalazł tu coś dla siebie.

     Miłośnicy prac plastycznych mogli rozwijać swoje zainteresowania wykonując m.in. takie prace jak:

 • lepienie dzbanków i wazonów z gliny rzeźbiarskiej,

 • ozdabianie słoików i butelek techniką decoupage,

 • wykonywanie witraży okiennych,

 • wykonywanie ozdób do kwiatów,

 • rysowanie pastelami, węglem drzewnym, kredkami ołówkowymi i świecowymi,

 • wyklejanki, wydzieranki itp.

   Część prac plastycznych wykonanych przez dzieci została wystawiona na sprzedaż podczas „Jarmarku Żubra”.

 

     W ramach zajęć sportowych na placu przy Świetlicy często odbywały się mecze siatkówki, koszykówki i piłki nożnej. Dzieci bardzo chętnie brały udział w grach i zabawach ruchowych, zarówno na świeżym powietrzu jak i w pomieszczeniach świetlicy. Najbardziej podobały im się zajęcia z chustą i tunelem animacyjnym. Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Hajnówka dzieci mogły korzystać z atrakcji Parku Wodnego.

     Uczestnicy świetlicy brali udział w różnego rodzaju zajęciach edukacyjnych. W lipcu w świetlicy odbyło się spotkanie z funkcjonariuszkami Komendy Powiatowej Policji, podczas którego dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie spędzić wakacje. Chętnie odpowiadały na pytania prowadzących i wykazały się dużą wiedzą na temat sytuacji niebezpiecznych oraz sposobów unikania ich. Na koniec spotkania dzieci otrzymały odblaski i zakładki do książek. Wychowawcy przeprowadzili również szereg zajęć dotyczących problematyki uzależnień, higieny osobistej oraz kształtujących prawidłowe zachowania w miejscach kultury i użyteczności publicznej.

Strona internetowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Hajnówce
utworzona w ramach projektu systemowego "Sami sobie" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki